Tężnie Solankowe w Ciechocinku

Narodowy Instytut Dziedzictwa
Znajdujące się w Ciechocinku tężnie solankowe to przejaw kunsztu ciesielstwa i odzwierciedlenie wrażliwości artystycznej budowniczych pierwszej połowy XIX w.
Tężnie i warzelnia soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym w Ciechocinku to unikatowy zespół zabytkowych budowli, budynków i urządzeń przemysłowych, powiązanych z przestrzenią rekreacyjną uzdrowiska, służących produkcji spożywczej soli warzonej oraz wykorzystywanych w przyrodolecznictwie.
Są artefaktem o szczególnym znaczeniu historycznym i naukowym dokumentującym charakter działalności przemysłowej i uzdrowiskowej. Wyjątkowe wartości zabytkowego zespołu przejawiają się w autentyczności i integralności jego elementów, zachowania oryginalnej konstrukcji i formy, kontynuacji funkcji, oraz skomponowania z krajobrazem.
Budowa obiektów ciechocińskiej fabryki soli na rozległym terenie wskazuje na wysokie kwalifikacje budowniczych, umiejętnie wykorzystujących wiedzę o prawach przyrody oraz czerpiących z nowoczesnych w pierwszej połowie XIX w. technologii i rozwiązań konstrukcyjnych.
Poznaj historię obiektu na #ZABYTEKpl
http://zabytek.pl/…/ciechocinek-ciechocinek-zespol…

#PomnikHistorii
Piotr Sekuła