Tajemniczy świat grzybów
Nasze lasy obfitują w grzyby o ciekawym kształcie, niesamowitej barwie i nieraz przerażającym wyglądzie. Oprócz tego mają one nie tylko kulinarne zastosowanie ale również używane są w kosmetologii, rolnictwie, medycynie i budownictwie. Wiele ciekawostek o tych organizmach poznacie państwo podczas spotkania w sobotę 28.10.2023 r. w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki.
Jesień to czas na grzybobrania. Wypatrujemy w lasach borowików, podgrzybków, kurek czy rydzów. Świat grzybów jest jednak o wiele bardziej zaskakujący i ciekawy niż nam się wydaje. Będzie okazja się o tym przekonać na zajęciach z cyklu sobota w muzeum już 28 października (UWAGA! ZMIANA TERMINU Z 21 NA 28 PAŹDZIERNIKA).
W naszych lasach możemy natknąć się na grzyby o egzotycznym kształcie jak okratek australijski, niesamowitej barwie jak dzieżka pomarańczowa, czy przerażającym wyglądzie jak próchnielec maczugowaty, nazywany również palcami umarlaka. Oprócz osobliwego wyglądu, koloru, kształtu, a nawet zapachu, grzyby wyróżniają się także wszechstronnym zastosowaniem. Ich właściwości wykorzystywane są np. w kosmetologii, rolnictwie, medycynie, a nawet budownictwie. Więcej ciekawostek o tych organizmach przekażemy podczas soboty w muzeum. Elementem spotkania będzie wykonanie oryginalnych słoików na suszone grzyby.Warsztaty pod hasłem „Tajemniczy świat grzybów” odbędą się 28 października (sobota) o godz. 11:00 (UWAGA! ZMIANA TERMINU NA Z 21 NA 28 PAŹDZIERNIKA) w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki (Sudoł 135a). Koszt: 15 zł/osoba. Zapisy do piątku 27 października pod nr telefonu 41 260 55 50 lub mailowo sekretariat@krzemionki.info.