Światowe Dni Mokradeł
Wycieczka krajoznawcza RPK Elbląg
„Światowy Dzień Mokradeł” obchodzony jest 02 lutego. W tym roku w Polsce hasło tego święta brzmiało: „Mokradła i ludzie: splecione losy”.
Data upamiętnia podpisanie Konwencji Ramsarskiej 02.02.1971 r. Regionalna Pracownia Krajoznawcza oraz Oddziałowa Komisja Krajoznawcza i Przyrodnicza działające przy PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej aby upamiętnić ten dzień zorganizowały krajoznawczą wycieczkę pieszą , której zadaniem było poszerzenie wiadomości uczestników spotkania na temat mokradeł i terenów wodno-błotnych, a przy okazji zobaczenie ich w terenie. Na wędrówkę Jolanta i Sławomir Kałabun IKP odpowiedzialni za tą imprezę wybrali Mierzeję Wiślaną, a żeby lepiej poznać zagadnienia związane z tym świętem poprosili o pomoc pracownicę Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana Jolantę Bulak. Zaplanowana trasa przejścia miała ponad 10 km. Spotkanie z pracownicą Parku MW rozpoczęło się na dworcu PKS w Stegnie skąd grupa wyruszyła na poznawanie terenów podmokłych Mierzei Wiślanej . Wędrowali docierając do mokradeł, jeziorek śródleśnych i do tworzącego się torfowiska z ogromnymi połaciami mchów torfowców, podziwiali również brzezinę bagienną. Cały czas wycieczki wypełniony był pięknymi krajobrazami terenów podmokłych, oraz informacjami o tym jak ważne dla nas ludzi są takie obszary, które kształtują rozwój cywilizacji i mają kluczowe znaczenie w podtrzymaniu dobrostanu człowieka poprzez zapewnienie mu wody. Bo przecież jak jest woda to jest życie, jak nie ma wody to nie ma też życia. Podążając za Jolantą Bulak nasi krajoznawcy słuchali tych ciekawych informacji poszerzając zakres swojej wiedzy na temat mokradeł i terenów wodno-błotnych i podziwiali piękno mijanego krajobrazu. I w ten sposób robiąc w terenie pętelkę powrócili do miejsca startu w Stegnie. Tu pożegnaliśmy Jolę dziękując jej za ogrom informacji, które nam przekazała oraz wspaniale spędzony dzień. Zadowoleni z ciekawej wycieczki i towarzyszącej wyjazdowi dobrej pogody uczestnicy powrócili do Elbląga.
Kilka informacji na temat mokradeł umieszczonych na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Mokradła i ludzie: splecione losy
Losy mokradeł i ludzi są ze sobą ściśle splecione na przestrzeni dziejów. Tereny podmokłe kształtują rozwój cywilizacji i mają kluczowe znaczenie w podtrzymaniu dobrostanu człowieka poprzez zapewnienie mu wody, pożywienia i innych dóbr niezbędnych do życia, rozwój kultury, ochronę klimatu i różnorodności biologicznej.
„Mokradła a dobrostan człowieka” – temat przewodni na rok 2024 – podkreśla wzajemne powiązania między terenami podmokłymi a dobrostanem człowieka, obejmującym zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka oraz zdrowe środowisko naturalne.
Nasza egzystencja na Ziemi zależy od wody, jednak tylko 2,5% powierzchni pokrywa woda słodka, z czego połowa jest bezpośrednio dostępna do użycia przez człowieka. Od XVIII wieku zniknęło ponad 80% wszystkich terenów podmokłych. Trend ten przyspiesza, ponieważ w stosunku do stanu obserwowanego w 1970 r. znów utracono co najmniej 35% terenów podmokłych. W wyniku zanikania terenów podmokłych 1/3 gatunków słodkowodnych i 25% wszystkich gatunków mokradłowych grozi wyginięcie.
Rolnictwo w dalszym ciągu jest główną przyczyną utraty i degradacji terenów podmokłych. Powierzchnia nawadnianych obszarów rolniczych na świecie podwoiła się w ciągu 50 lat. Największe szkody w ekosystemach mokradłowych wyrządza zanieczyszczenie wody i zanieczyszczenie plastikiem, przełowienie i wkraczanie gatunków inwazyjnych. Wraz z rozwojem miast i wzrostem zapotrzebowania na grunty, rozbudowa wkracza również na tereny podmokłe.
Mądre użytkowanie mokradeł jest niezbędne dla ich zrównoważonego rozwoju. Zdrowe mokradła oferują usługi, które przyczyniają się do dobrostanu człowieka: czystą wodę, bezpieczeństwo żywnościowe i różnorodność żywieniową, czyste powietrze, produkty lecznicze, stabilność klimatyczną, ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Światowy Dzień Mokradeł to globalna kampania, której celem jest zwiększanie świadomości w zakresie terenów podmokłych. Dzień ten obchodzony jest co roku 2 lutego w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r., którego sygnatariuszami są 172 państwa nazywane Państwami-Stronami.