Historia Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Żarach
Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Żarach została utworzona w 2018 roku na wniosek KK Oddziału za zgodą KK ZG PTTK. Potrzeba jej powołania od dłuższego czasu inspirowała tutejszych regionalistów i krajoznawców. Leżące na Pograniczu Śląsko-Łużyckim Żary miały w swojej bogatej historii czasy wzlotów i wspaniałego rozwoju, jak tez okresy wojen, klęsk i niepowodzeń. Należące w przeszłości do Piastów Śląskich, królów czeskich, cesarzy austriackich, królów pruskich i Rzeszy Niemieckiej zachowały pamiątki historii i kultury tamtych czasów. Konieczność ich zachowania dla potomności, a szczególnie dorobku ludzi ją tworzących, doprowadziły w końcu do powołania RPK Łużyc w Żarach, jako instytucji realizującej te cele i spełniające oczekiwania jej twórców.
Pracownia jest w stanie organizacji, urządzania i rozbudowy. Bierze aktywny udział w organizacji Sejmików Krajoznawczych, udziela porad dotyczących przygotowania młodzieży do konkursów PTTK, takich jak OMKK „Poznajemy Ojcowiznę” i OMTTK. Udostępnią swoje zbiory i opracowania. Organizuje wystawy i prelekcje oraz spotkania w szkołach
RPK w Żarach znajduje się na poddaszu użytkowym budynku Biura Oddziału PTTK Powiatu Żarskiego, przy pl. Wyszyńskiego 11 w Żarach. Jej kierownikiem i organizatorem od samego początku jest Instruktor Krajoznawstwa Polski – Ryszard Bącal, który prowadzi pracownię na zasadach wolontariatu.
Ryszard Bącal