Jaka jest wartość starego drewna?

Drewniana stolarka okienna, stare domy, stodoły i szopy – czy drewno jako budulec ma termin ważności? Czy jego renowacja się opłaca? Jakie znaczenie ma dla zrównoważonego rozwoju i klimatu? Dowiedz się, jak na te pytania odpowiadają eksperci.
Stare, drewniane drzwi i okna często spotyka się w zabytkowych budynkach, gdzie nierzadko ich stan pozostawia wiele do życzenia – skrzypią, są wypaczone, a farba się łuszczy. W XX wieku zaczęto masowo je wymieniać na nowe, co było prostszym i często tańszym rozwiązaniem niż ich renowacja. Jednak eksperci podkreślają, że takie działania prowadzą do utraty historycznego charakteru budynków. Drzwi i okna to nie tylko elementy funkcjonalne, ale także ważne składniki estetyki i integralności architektonicznej obiektu.
Wymiana starych drewnianych okien na nowoczesne często uzasadniana jest względami ekonomicznymi, zwłaszcza poprawą izolacyjności. Jednak badania pokazują, że odpowiednio przeprowadzona renowacja może przywrócić dawną świetność tych elementów, jednocześnie zachowując ich wartość historyczną i estetyczną. Co więcej, konserwacja drewnianej stolarki to także krok w stronę ekologii – stare okna i drzwi mają mniejszy ślad węglowy niż produkcja nowych, sztucznych materiałów.
Drewno, jako materiał budowlany, posiada unikalne właściwości, a jego obróbka była doskonalona przez wieki. Historyczne drewniane budynki przetrwały dzięki regularnej konserwacji i dbałości o detale. Ty też możesz chronić architekturę drewnianą poznając jej wartość, czytając nasze publikacje i biorąc udział w Dniu Architektury Drewnianej.