Zanurz się w „Nietrwałe ślady, życiodajne słowa. O historii wiejskiej.”
Informacja ze strony Centrum Archiwistyki Społecznej.
Zanurz się w: „Nietrwałe ślady, życiodajne słowa. O historii wiejskiej”
„Półmisek jest porcelanowy. Nie ma wyrafinowanych zdobień i złoceń, jego dekoracyjny wyraz tworzą rozchodzące się symetrycznie po białym owalu kobaltowe linie – gałązki, zakończone roślinnymi ornamentami.
«To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie mam» – babcia mawiała nieraz, stawiając go na świątecznym stole. Jakby nie pochodził z tamtego strasznego czasu, o którym często – na moją prośbę – opowiadała”.
Czytaj na: https://zbioryspoleczne.pl/zanurz…/o-historii-wiejskiej
Ewa Grochowska, pieśniarka i badaczka muzyki wsi, zaprasza nas do zastanowienia się nad historycznymi okruchami, które pozostają po poprzednich pokoleniach. Szczególnie w kontekście historii wsi, tytułowe ślady i słowa stają się bezcennym materiałem pozwalającym opowiedzieć bogatą historię prac, rytuałów, muzyki i życia codziennego.
Autorka sięga po zbiory takich archiwów społecznych, jak Miejska Biblioteka Publiczna – Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa, Biblioteka Publiczna w Jamielniku, Biblioteka Miejska w Górze i Muzyka Odnaleziona, wplata je w osobistą opowieść o pamięci wsi. To esej wrażliwy, niespieszny, który inspiruje nas do pochylenia się nad każdym, nawet najdrobniejszym śladem przeszłości.
Niezmiernie cieszymy się, że skrót eseju Ewy znajdziecie także w najnowszym numerze Tygodnik Powszechny. Zachęcamy do lektury!
Te i inne znakomite teksty znajdziecie w naszym nowym magazynie do czytania – „Zanurz się w źródłach”.
„Zanurz się w źródłach” to eseje , mikroreportaże i krótkie szkice historyczne zbudowane wokół zbiorów archiwów społecznych. Zapraszają nas do odkrywania i tytułowego zanurzenia się w wielości źródeł dostępnych na portalu Zbiory Społeczne.
Czytaj na https://zbioryspoleczne.pl/zanurz-sie-w-zrodlach