35-lecia Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK
Przygotowując obchody 35-lecia Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w zeszłym roku czuliśmy ogromną wdzięczność.
Wdzięczność dla tych wszystkich ludzi, działaczy PTTK, twórców, fotografów – którzy pojawili się na naszej drodze i dzięki, którym nie byłoby nas, naszej siedziby i naszych przebogatych liczących ponad 200.000 zbiorów fotograficznych.
Szczególne miejsce w naszym sercu zajął Fryderyk Kremser. Pierwszy i wieloletni przewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK. Wybitny artysta, działacz i pomysłodawca założenia CFK – specjalistycznej, centralnej jednostki PTTK, której celem miało być przechowywanie i zabezpieczanie cennego dorobku fotograficznego i krajoznawczego.
Niestety życie pisze zaskakujące scenariusze. Fryderyk Kremser odszedł niespodziewanie, a jego dorobek liczący wiele tysięcy negatywów, odbitek, plansz wystawowych, pamiątek został zniszczony na skutek powodzi tysiąclecia, która miała miejsce w Opolu w 1997 roku. Na szczęście w Łodzi zachowało się ponad 500 prac artysty.
Dziś po wielu miesiącach prac digitalizacyjnych i archiwizacyjnych mamy przyjemność pokazać Wam mały wycinek tej twórczości.
Czujemy ogromną radość i wzruszenie… tym większe, że podczas obchodów 50-lecia Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK w Opolu poznaliśmy Waldemara Kremsera – syna Fryderyka, który przez lata nie miał świadomości o istnieniu tych zbiorów.
Takie spotkania, jak to, nadają naszej pracy sens i umacniają nas w przekonaniu, jak ważne jest zachowanie tego cennego dorobku dla przyszłych pokoleń, jak ważne – zachowanie pamięci o wybitnych jednostkach, rodzinnych historii, obrazów, które mają ogromną wartość artystyczną, dokumentalną a dla niektórych sentymentalną.
Mamy nadzieję, że z każdym rokiem nasza cyfrowa kronika CFK będzie się powiększać i, że te unikatowe fotografie, które leżą w szufladach naszego archiwum doczekają się właściwej oprawy.
Tymczasem zapraszamy do oglądania!
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zespol/167997
Na fotografii Michalina Kraszkiewicz, Waldemar Kremser, Sylwia Nowak oraz Joachim Sosnowski – dzięki któremu ocalało część zalanych w Opolu zbiorów. Sfotografowani stoją na tle budynku dawnej pracowni artysty, na którym wisi, odsłonięta w dniu 15 czerwca 2024 r., tablica pamiątkowa poświęcona Fryderykowi Kremserowi, powieszona przez organizatora obchodów 50 lecia KFK ZG PTTK – Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego.