Wycieczka krajoznawcza do Zamek/Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

W sobotni pochmurny poranek grupa członków PTTK wyruszyła na wycieczkę . Celem wyjazdu był Lidzbark Warmiński i odbywające się tam wydarzenia związane z zakończenie projektu „Konserwacja i restauracja XIV – wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap”
Po dojechaniu do Lidzbarka najpierw udaliśmy się do „Oranżerii Krasickiego”, gdzie Jola Kałabun opowiedziała nam o biskupach związanych z powstaniem i funkcjonowaniem tego miejsca oraz jego historię. Szczęśliwym trafem biblioteka, która obecnie się w niej znajduje była otwarta. Gościnni pracownicy pozwolili nam obejrzeć piękne odnowione wnętrza, a także nieco nam o nich opowiedzieli. Kolejnym naszym krokiem było udanie się na teren zamku Lidzbarskiego. Po wysłuchaniu informacji Joli o przedzamczu i samym zamku grupa rozproszyła się i już indywidualnie uczestniczyliśmy w zwiedzaniu zamku, oraz wydarzeniach jakie zaplanowano na te uroczystości. Rozpoczęliśmy od zapoznania się z ogrodami utworzonymi wokół zamku. Uczestniczyliśmy w koncercie organowym i pokazie tańców dworskich. Potem udaliśmy się na oprowadzanie kuratorskie nowych wystaw:
1.„W zamkowej kuchni”, kurator: Dominika Kałabun – Nakielska (członkini koła przewodników PTTK i KTP „Delta” w Elblągu)
2.„Podziemia lidzbarskiego zamku – ścieżki archeologiczne”, kurator: Damian Zawada
3. „Sierociniec Fundacji św. Józefa w lidzbarskim zamku, 1859 – 1932”kurator: Małgorzata Jackiewicz – Garniec
4. „Cicha większość. Służba na zamku biskupim w Lidzbarku Warmińskim” kurator: Anna Malinowska
Na zakończenie spotkania z Lidzbarkiem obejrzeliśmy teatr „Dyariusz z Heilsberga” oraz pokaz mody: Kolory Warmii” Małgorzaty Wędrowskiej. O wyznaczonej godzinie zebraliśmy się przed zamkiem i już całą grupą powędrowaliśmy na parking, gdzie oczekiwał na nas bus, którym wróciliśmy do Elbląga.