Mierzeja Wiślana wczoraj i dziś
W środę 15.11.2023 r. w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej odbyła się prelekcja krajoznawcza przygotowana i przedstawiona przez Jolantę Bulak pracownika Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Tytuł prelekcji „Mierzeja Wiślana wczoraj i dziś” zainteresował wielu turystów i sala pracowni wypełniona była po brzegi. Jola znana z ciepłego, miłego głosu jest również wspaniałym gawędziarzem, więc nasze spotkanie przeciągnęło się i trwało ponad dwie i pół godziny.
Poznawanie Mierzei rozpoczęliśmy od czasów najstarszych, czyli od lądolodu skandynawskiego, po ustąpieniu którego nastąpiło powolne tworzenie się „kosy”, nad którym pracowały nad tym trzy żywioły woda, wiatr i ziemia. Potem za słowami Joli i kolejnymi zdjęciami poznaliśmy historię i przyrodę tworzące się na przestrzeni mijających wieków. Poznaliśmy historie tworzenia się poszczególnych miejscowości ich zabudowę i zabytki. Wiele miejsca w prezentacji zajęła przyroda, jej stan i ochrona oraz następujące w niej zmiany. Poznaliśmy ciekawe rezerwaty Mierzei Wiślanej. Było o rybach, bobrach, fokach, łosiach i wielu innych przedstawicielach świata zwierząt. Nie zabrakło też informacji o bursztynie i jego Muzeum. Dowiedzieliśmy się również o słupach granicznych pozostałych po Wolnym Mieście Gdańsku. Nie zapomnieliśmy o bardzo trudnych czasach II wojny światowej.
Po zakończeniu prelekcji nastąpiła bardzo ożywiona dyskusja. Jedna z uczestniczek powiedziała, że na Mierzeję jeździ często, ale nigdy nie patrzyła na nią z takiej perspektywy jaką przedstawiła nam Jola. Obiecała, że teraz będzie obserwować to, co ją otacza innymi oczami, że będzie bardziej uważna, bo będzie wiedziała na co patrzeć. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali najnowsze mapy Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”. Bursztynowe serce Polski. Mapy zostały sponsorowane i wydane przez Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana.