Krajoznawcze ciekawostki
Proponujemy wszystkim zainteresowanym krajoznawcom oraz turystom wszelkich dyscyplin cykl informacji pod wspólnym tytułem „Krajoznawcze ciekawostki”. Dziś krótka informacja Narodowego Instytutu Dziedzictwa o kościele w Cięcinie, który jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych na Żywiecczyźnie.
Znajdujący się w miejscowości Cięcina kościół pw. św. Katarzyny stanowi jedną z najstarszych drewnianych świątyń na Żywiecczyźnie.
Pierwsze wzmianki odnośnie świątyni w Cięcinie pochodzą z 1358 rok. Zgodnie z przekazami źródłowymi obecny kościół św. Katarzyny wzniesiono w 1542 roku z inicjatywy Krzysztofa Komorowskiego. Miejscowe podania mówią, że w miejscu świątyni pierwotnie stał browar zniszczony w pożarze po uderzeniu pioruna.
Obiekt powstał w konstrukcji drewnianej-zrębowej, ze względu na liczne przebudowy zatracił on jednak swoje cechy stylowe. Kościół jest orientowany, składa się z krótkiego zamkniętego wielobocznie prezbiterium, wtórnie wydłużonej nawy (przy prezbiterium węższej, w części zachodniej szerszej) oraz wykonanej w konstrukcji słupowej wieży z izbicą, otoczonej zamkniętymi sobotami. Dodatkowo od strony północnej, do starszej części kościoła tzn. prezbiterium oraz węższej części nawy dostawiono odpowiednio piętrową zakrystię oraz niewielki babiniec z przedsionkiem. Model 3D oraz galerię zdjęć obiektu (w tym 360°) znajdziesz na #ZABYTEKpl – 𝙡𝙞𝙣𝙠 𝙬 𝙠𝙤𝙢𝙚𝙣𝙩𝙖𝙧𝙯𝙪