Szkolenie Kierowników Regionalnych Pracowni Krajoznawczych. Żary. 20.04.2023r.

W tym roku na  szkolenie Kierowników RPK zaprosili nas Elżbieta Łobacz- Bącal i Ryszard Bącal z Żar.

Bogaty program spotkania rozpoczęliśmy w czwartek 20.04.2023r od wyjazdu na wycieczkę przedzlotową na której poznaliśmy najpierw „Geopark Łuk Mużakowa”.Potem w Łęknicy nastąpiła przerwa na kawę, ciasto i chleb ze smalcem a gościło nas Centrum Kulturalno-Edukacyjne „Stolarnia”. Mieliśmy również spotkanie z burmistrzem Łęknicy Piotrem Kuliniakiem, który jest osobą bardzo przychylną turystom. Po tym miłym przerywniku udaliśmy się do Parku Mużakowskiego, gdzie zwiedziliśmy jego polską i niemiecką stronę. Po drodze do Żar zatrzymaliśmy się w zabytkowym Parku Zielony Las i zdobyliśmy Górę Żarską 226,9 m n.p.m. najwyższe wzniesienie województwa lubuskiego.

Zamek Hermanna von Pücklera
W parku Mużakowskim
Oficjalne rozpoczęcie szkolenia
Oficjalne rozpoczęcie szkolenia

W piątek udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 10 w Żarach, gdzie spotkaliśmy się z dyrektorem szkoły i z nauczycielką, która prowadzi w szkole niezwykle ciekawe zajęcia. Po dyskusji, wymianie informacji i pomysłów zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z „żywym muzeum” przygotowanym przez uczniów klasy czwartej. Dzieci zaprezentowały wybrane wcześniej przez siebie postacie historyczne z różnych dziedzin- nauka, polityka, sport, kościół, sztuka itp. Dla tych postaci same przygotowały odpowiednie  stroje i ciekawe informacje ich dotyczące . Spotkanie to zakończyliśmy wspólnym zdjęciem. Powróciliśmy do hotelu i po krótkiej przerwie udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie szkolenia, powitanie przedstawicieli władz miasta, władz ZG PTTK, pani dyrektor biblioteki i wszystkich uczestników szkolenia. Po oficjalnej części nastąpiła część szkoleniowa. Wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu dr. Marka Maciantowicza „Internetowe źródła danych o przyrodzie dziedzictwie kulturowym”. W bibliotece mogliśmy też poznać jej zbiory i sposób działanie, co chętnie zrobiliśmy, a najbardziej interesował nas dział  dotyczący regionu. Zostaliśmy również ugoszczeni pysznym poczęstunkiem: były domowej roboty kanapeczki, tortille i ciasto, oraz kawa i herbata. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie miasta. Oprowadzał nas Ryszard, który zapoznał nas z historią Żar i ciekawymi zabytkami. Byliśmy też w Muzeum Pogranicza Śląsko- Łużyckiego, gdzie min. poznaliśmy historię i zbiory żarskiej porcelany. Odwiedziliśmy również siedzibę PTTK w Żarach i powstałą przy niej RPK.

Zwiedzanie Żar
W muzeum pogranicza śląsko-łużyckiego

Sobotę kolejny dzień naszego spotkania rozpoczęliśmy od wyjazdu do Brodów i  poznania miejsca wyjątkowego jakim jest Zespół Pałacowo- Parkowy, gdzie historia przeplata się z nowoczesnością. Obecni właściciele dokładają wszelkich starań aby miejsce to choć częściowo powróciło do dawnej świetności. Obecnie w dwóch odrestaurowanych oficynach funkcjonuje hotel i restauracja. Przy imponujących zabudowaniach pałacowych spotkaliśmy się z panem Pawłem Mrowińskim leśnikiem, który opowiedział nam historię pałacu i jego właścicieli.  Potem poprowadził nas ścieżką historyczno- przyrodniczą  „Od Sasa do lasa”, która rozpoczyna się przy pałacu w Brodach a kończy w Ośrodku Edukacji w Jeziorach Wysokich. W parku pałacowym i na ścieżce poznaliśmy nie tylko ciekawe okazy drzew jak: tulipanowca amerykańskiego, platana klonolistnego, cypryśnika błotnego czy dęba „Hubertus”, ale jeszcze sarkofag i chłodnie lodowe. A po dotarciu do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo- Leśnej (OEPL) ogród dendrologiczny OEPL i wieżę przeciwpożarową udostępnianą jako wieża widokowa. Po dotarciu na miejsce czekał na nas poczęstunek kawa , herbata i pyszne domowe ciasto. Po krótkim odpoczynku zwiedziliśmy pod okiem pracowników Ośrodka jego obiekty i zgromadzone ciekawostki, oraz wysłuchaliśmy prelekcji pana Pawła Mrowińskiego o sosnach. Potem wdrapaliśmy się na wieżę i ucieszyliśmy oko pięknymi widokami. Po tej dużej dawce ciekawostek historycznych i przyrodniczych pożegnaliśmy gospodarzy i udaliśmy się na obiad do Lubska, a potem powróciliśmy do hotelu gdzie odbył się blok szkoleniowy trwający do kolacji. Kolacja odbyła się w Folwarku Zamkowym, a gospodarze szkolenia Ela i Ryszard dołożyli wszelkich starań żebyśmy się nie nudzili.

W parku przypałacowym w Brodach
Na ścieżce przyrodniczej „Od Sasa do lasa”

W niedzielę wczesnym rankiem pojechaliśmy do Żagania, żeby poznać tamtejsze zabytki i historię miasta. Zwiedziliśmy Pałac Książęcy, Kościół Łaski i Bibliotekę Poaugustiańską. I to biblioteka i jej historia zrobiła na nas największe wrażenie. Byliśmy również w byłym poniemieckim obozie  jenieckim- Stalag VIIC. Na podstawie wydarzeń jakie miały miejsce w tym obozie nagrano film „Wielka ucieczka”. Po pobycie w tym smutnym miejscu powróciliśmy do Żar, gdzie po zjedzeniu obiadu szkolenie zostało podsumowane i zakończone. Podziękowaliśmy Eli Łobacz-Bącal i Ryszardowi  Bącal za przygotowanie bogatego programu szkolenia i opiekę nad nami w czasie jego trwania. Potem  pożegnaliśmy się  ze wszystkimi i  wyruszyliśmy różnymi środkami lokomocji w drogę powrotną do domów.

W bibliotece augustiańskiej w Żaganiu