16 Wojewódzki Zlot Aktywnych Krajoznawców województwa Kujawsko- Pomorskiego

W dniach 08-09.10.2022 r. odbył się kolejny WZAK województwa kujawsko-pomorskiego, który w tym roku organizowali krajoznawcy z Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Kujawsko – Pomorskie Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa PTTK. Tego typu spotkania organizowane są dla integracji środowisk krajoznawczych, oraz poznawania walorów krajoznawczych regionu. W tym roku była to Kruszwica i Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Na pierwszy dzień Zlotu- sobotę organizatorzy zaplanowali rejs statkiem „Rusałka” po największym w województwie jeziorze – Gopło. Jezioro Gopło jest rynnowe o długości 25 km i maksymalnej głębokości do 16,7 m.  Jest ostoją ptactwa dlatego utworzono tu rezerwat ornitologiczny. Znajdują się tu lęgowiska i żerowiska 180 gat. ptaków. W jeziorze pływa 25 gat. ryb np: sandacz, szczupak, węgorz. Na statku nastąpiło oficjalne powitanie wszystkich przybyłych, a w szczególności Honorowych Członków PTTK, oraz rozpoczęcie Zlotu. Po sympatycznej rejsie z dużą ilością informacji historycznych i przyrodniczych podanych przez Kapitana statek przycumował do brzegu, a uczestnicy ruszyli do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Rysiówka”. Przedstawiona tam została prezentacja uzupełniona prelekcją Dyrektora Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia dotycząca przyrody Parku. Dodatkowo w “Rysiówce” ugoszczono krajoznawców grochówką. W pięknej jesiennej scenerii parku krajobrazowego uczestnicy zlotu „Rusałką”  wyruszyli w powrotną drogę do Kruszwicy. 

Po obiadokolacji odbyła się Sesja Krajoznawcza i otwarty Sejmik Krajoznawczy. Prowadzący to spotkanie- Krzysztof Czerepowicki omówił działania kolegium  w minionym roku. Zostały wręczone legitymacje nowym Instruktorom Krajoznawstwa Regionu oraz podziękowania organizatorom za zorganizowanie zlotu. Honorowym gościem spotkania był Burmistrz Kruszwicy, który w swoim wystąpieniu przedstawił działania władz miasta w związku z 600-leciem nadania praw miejskich miastu, które obchodzono 6 czerwca 2022 r., a także dotyczące propagowania walorów turystycznych Kruszwicy i okolic. Na koniec swojego wystąpienia Burmistrz wręczył medal z okazji 600- lecia nadania praw miejskich obecnemu na spotkaniu zastępcy sekretarza generalnego ZG PTTK – Jackowi Treichelowi.

Na niedzielę zaplanowano spacer po Kruszwicy z przewodnikiem. Jego początek nastąpił w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, od ekspozycji przyrodniczo-historycznej:  “U źródeł polskości” oraz prelekcji o Kruszwicy. Później grupa krajoznawców ruszyła by poznać miasto. Zwieńczeniem spaceru było zwiedzanie Kolegiaty św. Piotra i Pawła oraz Narodzenia NMP, która jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Zbudowana w latach 1120- 1140. Jest trójnawową bazyliką z potężnymi filarami. Powstała na planie krzyża łacińskiego. Wzniesiona z granitu i piaskowca, posiada pięć absyd i jedną ceglaną wieżę. Budowla zachowała prawie nienaruszoną bryłę oraz układ przestrzenny.

Ostatnim punktem zwiedzania była Mysia Wieża, która jest pozostałością  zamku wzniesionego w XIV w, a na jej szczycie można podziwiać piękne widoki. U jej podnóża wykonano pamiątkowe, grupowe zdjęcie uczestnikom zlotu. Po obiedzie nastąpiło podsumowanie i zakończenie Zlotu.

Uczestnicy Zlotu mieli możliwość zdobycia odznaki krajoznawczej „600 lecia nadania praw miejskich Kruszwicy.”

Dziękujemy organizatorom za organizację imprezy i ciekawy program krajoznawczy, a wszystkim uczestnikom za miłe spotkanie.