Kolejna „Środa z Przyrodą i krajoznawstwem” już za nami
W dniu 17.02.2016r. odbyło się spotkanie z cyklu „Środa z przyrodą i krajoznawstwem”, którego tematem były: „Zabytki i ciekawe miejsca naszego regionu”. Spotkanie o tym temacie przygotowane zostało już po raz drugi (pierwsze 10.02.2016r.), ponieważ zgłosiło nam się tyle dzieci, że nie było możliwości pomieszczenia ich wszystkich na jednym spotkaniu w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK Elbląg. Podzieliliśmy młodzież na dwie grupy, i zorganizowaliśmy dwa spotkania.
Tak jak poprzednie tak i to spotkanie prowadziła Jolanta Kałabun Kierownik RPK PTTK Elbląg, która zapoznała przybyłą młodzież z zabytkami i ciekawostkami, jakie możemy spotkać na swej drodze w najbliższej okolicy. Dzieci poznały między innymi Nowy Staw, Palczewo, Drewnicę, Stogi Malborskie, Malbork, Nowy Dwór Gdański, Chwalęcin, Krosno, Ornetę i Pieniężno. Prowadząca przygotowała prelekcję o zróżnicowanej tematyce, tak, aby nie zanudzić dzieciaków. Usłyszały, więc o historii zabytków architektury takich jak zamek w Malborku, ratusz i kościół w Ornecie czy zespół odpustowy w Chwalęcinie. Nasz region bogaty jest również w zabytki techniki i o nich też dowiedzieli się nasi mali goście. Poznali różnicę między budową i sposobem działania wiatraków koźlaka, holendra czy paltraka. Znają też most kolejki wąskotorowej w Rybinie, most „Czterech pancernych” czy najwyższy czynny kolejowy most w Pieniężnie. Teraz wszystkie te obiekty nie stanowią już tajemnic przed uczestnikami spotkania.
Po prelekcji dzieci przystąpiły do konkursu, którego celem było sprawdzenie czy uważnie słuchały tego, co mówiła prowadząca. Jolanta Kałabun przygotowała szereg pytań, które wiązały się ściśle z obiektami, miejscami i miejscowościami, jakie były pokazane w prelekcji. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadawanymi pytaniami, co dowodzi, że z uwagą słuchały informacji podawanych przez prowadzącą. Koleżanka Jola poprosiła również o odpowiedzenie na pytania Panie opiekunki, którym również udało się udzielić poprawnych odpowiedzi, za co dzieci nagrodziły swoje opiekunki gromkimi brawami.
Po konkursowej zabawie dzieci wykonały rysunki zabytków, które szczególnie utkwiły im w pamięci. Wśród rysunków królował kościół w Nowym Stawie zwany „ołówkiem” oraz Brama Wysoka zwana również Kamienną w Pasłęku. Wykonane prace zostały wyeksponowane w Pracowni Krajoznawczej, w której odbywają się nasze spotkania.
Sławomir Kałabun